Komplex minősítés
Mi az a komplex minősítés? Miért van erre szükség?
Az egészségi állapot nem állandó. Folyamatosan változik, betegségek, sérülések hatására rosszabbodhat, de az orvosok gyógyító munkájának, a gyógyszereknek és az orvosi rehabilitációnak köszönhetően javulhat is.
Ahhoz, hogy egy megváltozott munkaképességű illetve fogyatékos személy a munkaerőpiacon egészségi állapotának megfelelő munkakörben el tudjon helyezkedni szükséges aktuális állapotának szakértői véleményezése. A komplex minősítési eljárás a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak megállapításához kapcsolódik. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy a minősítés nem feltétele a foglalkoztatásnak, tehát nem kötelező első lépcsője, de természetesen mind a munkavállalónak, mind pedig a foglalkoztatónak előnye származhat belőle, ha komplex minősítéssel rendelkezik az állást kereső személy.
A komplex minősítési eljárás középpontjában az érintettek megmaradt egészségi állapota, valamint a hasznosítható képességeinek feltárása és fejleszthetősége áll.
A komplex minősítés célja a megmaradt egészségi állapot felmérése: a rehabilitáció előkészítése annak érdekében, hogy a vizsgálaton résztvevő személy sikeresen eljuthasson elsősorban a nyílt munkaerőpiacra, egészségi állapotát nem veszélyeztető munkakörbe.
A komplex minősítésről olvashat még
- a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (NRSZH) honlapján – külső honlap is és
- a 7/2012. (II.14.) NEFMI rendeletben a komplex minősítésre vonatkozó részletes szabályokról. – külső honlap
Komplex minősítési eljárás (hol, kik végzik, hogyan lehet elindítani, és mi a menete)
A komplex minősítést megelőzően az érintetteknek – házi orvossal történő egyeztetést követően – a megfelelő szakrendeléseken kell a panaszaikat kivizsgáltatni, az eredményekről az orvosi papírokat időben beszerezni. Ezeket a vizsgálati eredményeket kell majd az orvosszakértők részére hiánytalanul átadni a komplex minősítési vizsgálat során, hiszen ezen dokumentumok alapján nyerhető teljes kép az aktuális egészségi állapotról.
A komplex minősítési eljárás a rehabilitációs hatóságként eljáró fővárosi és megyei kormányhivataloknál indítható el a szükséges adatlapok/nyomtatványok – külső honlap kitöltésével. A szükséges dokumentumokat “A megváltozott munkaképességű személyek ellátása iránti igény érvényesítéséhez szükséges nyomtatványok” alcím alatt találja. Az adatlap kitöltése előtt javasoljuk a Tájékoztató – külső honlap áttanulmányozását.
Ezen a honlapon – külső honlap megtalálja azokat a Rehabilitációs Hatóságként eljáró szerveket – külső honlap, ahol részletes tájékoztatást kaphat és elindíthatja az eljárást.
- A komplex minősítést végző szakértői bizottság összetétele és működése – külső honlap
- A minősítéssel kapcsolatos hasznos tudnivalók, jó tanácsok – külső honlap
Minősítési szabályok
A komplex minősítés során alkalmazandó szempontrendszereket 2012-ben foglalták jogszabályba. A pontosan részletezett orvos-, szociális- és foglalkozási rehabilitációs szakértői minősítési szabályokat a 7/2012. (II. 14.) NEFMI rendelet – külső honlap tartalmazza.
Komplex minősítési kategóriák
A komplex minősítésben az egészségkárosodás és a rehabilitálhatóság, a foglalkozási rehabilitációs esélyek függvényében új minősítési kategóriák kerültek meghatározásra:
- Rehabilitáció nélkül foglalkoztatható (60% feletti egészségi állapot)
- B1: foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható (51-60% közötti egészségi állapot).
- B2: egészségi állapota alapján rehabilitálható, azonban a külön jogszabályban meghatározott egyéb körülményei miatt nem foglalkoztatható, foglalkozási rehabilitációja nem javasolt (51-60% közötti egészségi állapot)
- C1: tartós foglalkozási rehabilitációt igénylő személy (31-50% közötti egészségi állapot).
- C2: egészségi állapota alapján tartós rehabilitációt igényel, azonban a külön jogszabályban meghatározott egyéb körülményei miatt nem foglalkoztatható, foglalkozási rehabilitációja nem javasolt (31-50% közötti egészségi állapot)
- D: csak folyamatos támogatással foglalkoztatható megváltozott munkaképességű munkavállaló (1-30% közötti egészségi állapot).
- E: egészségkárosodása jelentős, önellátásra részben, vagy egyáltalán nem képes.
Megváltozott munkaképességű személyek ellátásai
A megváltozott munkaképességű személyek ellátása a rehabilitációs hatóság komplex minősítése keretében megállapított rehabilitációs javaslattól függően lehet: rehabilitációs ellátás vagy rokkantsági ellátás.
- A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (NRSZH) Tájékoztató kiadványa – külső honlap a rehabilitációs és rokkantsági ellátásokról
- A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (NRSZH) Ügyféltájékoztatói – külső honlap megváltozott munkaképességű személyek számára
- A megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak törvényi háttere – külső honlap
Jogorvoslati lehetőségek
Az elsőfokú határozat ellen a határozatot kiadó hatóságnál fellebbezés nyújtható be. Másodfokon a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal jár el, a másodfokú határozat ellen pedig a Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon lehet jogorvoslati eljárást kezdeményezni.